Środki do dezynfekcji, rodzaje i cel

W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca lub menadżer powinien mieć podstawową wiedzę na temat preparatów do dezynfekcji. Od razu zaznaczę że w artykule przytoczymy tylko profesjonalne środki do dezynfekcji. Preparatom tak zwanej domowej produkcji poświęcimy osobny artykuł. Treść posta ma ułatwić, przybliżyć użytkownikowi różne rodzaje środków oraz ich metody stosowania.

Rodzaje środków do dezynfekcji.

Najważniejszą zaletą profesjonalnych środków do dezynfekcji jest ich dokumentacja. Każdy, liczący się na rynku Polskim, producent dba o regularne badanie skuteczności swoich preparatów. Profesjonalne środki do dezynfekcji można podzielić na 3 główne kategorie. Są to środki do dezynfekcji rąk, powierzchni lub narzędzi. Oczywiście niektóre środki można przydzielić do dwóch grup jednocześnie. Wśród preparatów do odkażania dłoni znajdą Państwo różnego rodzaju żele, pianki i płyny. W przypadku preparatów do dezynfekcji powierzchni lub narzędzi mamy do czynienia z środkami gotowymi do użycia lub koncentratami.

Dezynfekcja rąk.

W śród preparatów do dezynfekcji rąk znajdą Państwo pełną ofertę najróżniejszych specyfików. Ostatnimi czasy nastąpił wysyp nowych produktów na tymczasowych pozwoleniach. Spowodowane jest to dużym popytem na tego rodzaju artykuły. W pewnym czasie, podczas pandemii Covid-19 każdy chciał mieć pod ręką coś do dezynfekcji dłoni.

Podczas zakupu takiego środka warto zwrócić uwagę na skuteczny czas odkażania, czas działania oraz zawartość środków łagodzących. Tanie preparaty, oparte wyłącznie na alkoholu, mają to do siebie że częste ich stosowanie okropnie wysusza skórę. Nie odpowiednie i nadmierne stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk może prowadzić do poparzeń. My zalecamy Państwo kupno preparatów Medisept, Schulke oraz Diversey. Są one bezpieczne dla skóry, niektóre z nich mają przedłużony czas działania. Nawet do kilku godzin.

Dezynfekcja powierzchni i narzędzi.

Środki do dezynfekcji narzędzi oraz powierzchni znajdowały swoje zastosowanie w szeroko rozumianej branży beauty oraz branżach medycznych. W dzisiejszych czasach środki te trafiają także do siłowni, lokali gastronomicznych, placówek publicznych oraz dydaktycznych.

Środki te można podzielić na dwie grupy, są to preparaty gotowe do użycia oraz koncentraty. Środki gotowe do użycia oparte są na różnego rodzaju alkoholach lub związkach pochodnych. Koncentraty tworzone są o różnego rodzaju związki pochodzące od chloru. Podstawową różnicą jest ich czas działania. Jeśli zależy Państwu na szybkości działania to zalecam środki gotowe do użycia, a jeśli najważniejsza jest dla Państwa wydajność to niezbędne będzie użycie koncentratu.

Koncentrat czy środek gotowy do użycia ?

Gotowe preparaty do dezynfekcji zabijają zarazki nawet w 30 sekund, szybko odparowują i nie powinny pozostawiać smug. Dezynfekowaną powierzchnię należy pokryć równomiernie preparatem i poczekać aż odparuje, pamiętając że płyn musi pokrywać powierzchnię przez 30 sekund. Produkty do szybkiej dezynfekcji powinny być stosowane na powierzchniach odpornych na alkohole. Radzę unikać powierzchni lakierowanych i olejowanych które raczej nie będą odporne na szkodliwe działanie płynów i po prostu się zniszczą.

Główną zaletą koncentratów jest ich wydajności, jeśli zamierzają Państwo odkażać duże powierzchnie to jest to rozwiązanie właśnie dla Państwa. Każdy koncentrat ma dokładnie opisane czasy działania wobec konkretnych zarazków, a dokładne informacje na ten temat znajdą Państwo w ulotce lub karcie produktu. Od razu zaznaczę że cena porządnego koncentratu jest 3 razy wyższa niż środków do szybkiej dezynfekcji. Należy jednak pamiętać że z 1 litra detergentu otrzymujemy do 200 litrów roztworu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wydajność, tolerancję materiałową oraz czy środek działa zarówno w warunkach czystych i brudnych. W tym wypadku również polecam produkty sprawdzonych producentów, takich jak : Schulke, Medisept lub Diversey.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu, a także do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym dezynfekcji w branży gastro, artykuł znajdą Państwo klikając w link. Nie dawno pojawił się także artykuł o utrzymaniu czystości w pomieszczeniach kuchennych. Zapraszamy do lektury. Zapraszam również do zapoznania się z ofertą sklepu www.drip.com.pl .

Platformy blogowe
Socials :
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial