Mycie bez smugowe, jak to zrobić?

Mycie bez smugowe – temat rzeka

Smugi, zmora każdej osoby zajmującej się profesjonalnym sprzątaniem, gospodyni lub osoby odpowiedzialnej w domu za czystość podłóg. Przyczyn smużenia może być całe multum, jedną z najczęstszych jest źle dobrany płyn myjący, zużyty mop lub ścierka oraz nadmiar używanego detergentu. Co należy zrobić aby efektywnie i efektownie umyć posadzkę? Duże grono osób ma swoje sprawdzone rozwiązania. Poniżej znajdą Państwo kilka cennych wskazówek dotyczących mycia bez smugowego.

Płyn myjący. Jaki wybrać?

Oczywiście mogą Państwo używać każdego płynu który się Państwu sprawdza, a ja spróbuję Państwa przekonać do używania płynów używanych podczas profesjonalnego sprzątania. Jakie plusy płyną z używania profesjonalnych płynów myjących? O tym mogą Państwo przeczytać tutaj.

Jaki płyn wybrać? Płyn który będzie najlepiej pasował do naszej podłogi. Inne płyny stosuje się do mycia paneli, drewna, kamienia naturalnego, posadzek elastycznych oraz płyt gresowych lub terakoty. Są posadzki błyszczące, lakierowane, matowe, gładkie oraz strukturalne.

Do posadzek błyszczących (gres szlifowany, szkliwiony, kamień naturalny, posadzki lakierowane) polecam Państwu płyny o właściwościach ultra zwilżających o dużej zawartości alkoholu. Dodatkowo mogą zawierać substancje konserwujące lub pielęgnujące. Do najprostszych przykładów należą Polybuz lub Veriprop. W przypadku mycia gruntownego zalecam używanie płynów o podwyższonym pH lub obniżonym pH. Wszystko zależy od zanieczyszczenia, a jak sobie radzić z zanieczyszczeniami przeczytają Państwo tutaj. Po myciu gruntownym zaleca się płukanie podłogi, można to zrobić neutralnym płynem myjącym lub czystą wodą.

Mop, płaski czy sznurkowy?

Mycie bez smugowe to nie tylko płyn ale również mop. Najważniejsze żeby przed każdym myciem był czysty. Wybór mopa należy uzależnić od wielkości pomieszczenia. Płaskie mop sprawdzą się lepiej przy dużych powierzchniach, a mopy sznurkowe doskonale się spiszą przy myciu małych pomieszczeń.

Mopy płaskie, profesjonalnych producentów (Vileda, TTS, Vermop) charakteryzuje większa żywotność, można je prać oraz mają konkretne przeznaczenie. Mopy o strukturze pętelkowej, wykonane z bawełny doskonale się nadają do mycia często uczęszczanych, matowych posadzek, a to dlatego że cechuje je wysoka chłonność oraz skuteczność czyszczenia. Mop z mikrofazy, o gładkiej strukturze sprawdzą się podczas mycia posadzek o wysokim połysku. Mopy sznurkowe, paskowe wykonane są z poliestru i bawełny. Ich skuteczność zależy od jakości materiału oraz prawidłowego stosowania. Mopy sznurkowe mogą być mocowane na specjalne zatrzaski lub wkręcane na gwint.

Podczas mycia mopem należy pamiętać o kilku czynnikach. W przypadku pojedynczego wiadra, lub wózka jednokomorowego należy pamiętać o częstym wymienianiu wody. Drugą ważną rzeczą jest płukanie mopa w czystej wodzie, jeśli płuczą Państwo mopa w brudnej wodzie to nic to nie daje.

Nadmiar płynu myjącego

Mycie bez smugowe jest niemal niemożliwe do osiągnięcia bez odpowiedniego stosowania detergentów. Fajne jest to że w niemal każdej butelce chemii profesjonalnej mają Państwo do dyspozycji miarkę, jest ona umieszczona na butelce lub etykiecie. Jeśli nie to mogą Państwo dokupić korek dozujący. Jak efektywnie i ekonomicznie używać płynu? Należy to robić zgodnie z zaleceniami producenta, wtedy eliminujemy ryzyko powstania smug z powodu nadmiaru chemii. Czasami mniej znaczy lepiej. Wspomniany wcześniej Veriprop ma wbudowaną miarkę przelewową dzięki czemu używanie płynu jest znacznie łatwiejsze. Mogą Państwo mnie spytać a co jeśli podłoga jest nadal brudna? Trzeba zmienić płyn na mocniejszy, a później zneutralizować płynem do mycia bieżącego. Nadmierne używanie płynów myjących w dużych stężeniach często prowadzi do powstania mikro filmu który utrudnia utrzymanie posadzki w należytym posadzki. Mikrofilm można usunąć płynem o właściwościach stripujących.

Ważna rada. Posadzka matowa nigdy po umyciu nie powinna być błyszcząca. Jeśli się mieni lub posiada delikatny połysk znaczy że coś zrobiliśmy źle. W pierwszej chwili może nam się to podobać, później zaczną wychodzić smugi lub będziemy widzieć na niej każdy ślad.

Podsumowanie

Dobierz odpowiedni płyn do swojej posadzki, jeśli nie wiesz jaki to napisz, chętnie pomożemy. Zadbaj o czystość mopa, czystą wodę oraz nie używaj nadmiernie detergentu myjącego. Czasami niezbędne będzie polerowanie lub osuszanie podłogi. Wspomniane wyżej preparaty oraz mopy mogą Państwo zakupić w naszym sklepie partnerskim. W jednym z naszych artykułów mogą Państwo poczytać o myciu i czyszczeniu gresu. Zapraszam do kontaktu.

Platformy blogowe
Socials :
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial