Posadzki kamienne i przemysłowe

Pisaliśmy już o posadzkach gresowych, czas na posadzki kamienne z płyt marmurowych oraz granitowych, a także posadzki przemysłowe. O utrzymaniu czystości posadzek kamiennych i przemysłowych można by było napisać oddzielną historię, może nawet podręcznik. Zakres tematu jest na tyle szeroki że ciężko wspomnieć o każdym aspekcie zagadnienia. Poniżej postaram się Państwu przybliżyć najbardziej istotne i najczęściej spotykane problemy związane z podłogami przemysłowymi lub z kamienia naturalnego.

Bardzo często problem tkwi na samym początku, w fazie projektu. Drugim najczęściej spotykanym problemem jest nie właściwe użytkowanie lub kiepska pielęgnacja. Bardzo często źle dobieramy środki myjące. Do najgorszych problemów, często też najtrudniejszych do usunięciach są wady powstałe w sposób nie właściwej i złej konserwacji.

Czyszczenie posadzek przemysłowych

Zdjęcie autorstwa Arın Turkay z Pexels

Posadzki kamienne to także posadzki z betonu lub innej masy mineralnej. Dobrze wykonana posadzka przemysłowa to przede wszystkim posadzka zaimpregnowana. Impregnacja hydrofobowa związana jest z uszczelnianiem powierzchniowej warstwy podłogi, dzięki dobrej izolacji posadzka nie chłonie wody, zanieczyszczeń oraz jest łatwiejsza w myciu i użytkowaniu. Niezwykle ważne jest aby posadzka była dobrze wyrównana bez widocznych zagłębień w których mogą się gromadzić brud i wilgoć. Dobrze wypoziomowana posadzka to także posadzka bezpieczna. Podczas odbioru posadzki warto zwrócić uwagę na poprawność wykonania szczelin dylatacyjnych.

Jak utrzymać przemysłową posadzkę w czystości? W zależności od miejsca oraz jej funkcji trzeba odpowiednio dobrać płyn myjący. W biurach można używać płynu o neutralnym pH oraz przyjemnym zapachu. Niektóre profesjonalne płyny do mycia zawierają różnego rodzaju konserwanty które mogą poprawić estetykę oraz wydłużyć żywotność naszej podłogi. W przypadku przestrzeni biurowych warto raz na jakiś czas umyć posadzkę przy pomocy automatu i mocniejszego płynu myjącego. W przypadku powierzchni magazynowych lub przemysłowych zaleca się mycie automatem myjącym oraz płynem o zasadowym odczynie, w zakresie pH od 10-12. Warto przeprowadzić raz na jakiś czas doczyszczanie posadzki. W ten sposób usuwamy nadmiar kurzu, złogi brudu oraz inne uporczywe zabrudzenia.

Jeśli spytają mnie Państwo o konkretne produkty to po zawsze polecam sprawdzone produkty marki Buzil. Do maszynowego mycia świetnie się sprawdzą produkty z serii Indumaster lub Perfekt. Do mycia codziennego posadzek o mniejszym natężeniu ruchu można używać preparatów z serii Corridor.

Posadzki kamienne z kamienia naturalnego

Zdjęcie autorstwa gdtography z Pexels

Kamień naturalny to jeden z najdroższych surowców używany podczas układania posadzek. Dobrze wyszlifowany i zabezpieczony sprawdzi się przez lata, będzie cieszył oko oraz sprawiał że nasz dom lub mieszkanie staną się bardziej wyjątkowe. Jak dbać o kamień naturalny? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru posadzki?

Podczas wyboru posadzki warto zwrócić uwagę na genezę surowca oraz jego pochodzenie. Większość dostępnych na Polskim rynku płyt pochodzi z za granicy, w tym większość z Chin. Są to gotowe, często już zaimpregnowane produkty. Spotkałem się z opiniami że płyty importowane z Chin charakteryzują się gorszą wytrzymałością oraz gorszymi właściwościami czysto mechanicznymi.

Ważne jest to abyśmy byli świadomi co wybieramy, płyty granitowe charakteryzuje dużo większa twardość i odporność niż płyty marmurowe. Jest jeden minus. Renowacja lub naprawa płyty granitowej jest dużo trudniejsza niż płyty marmurowej. W 80-90 % przypadków nie ma potrzeby wykonywania żadnych ciężkich zabiegów, często prace ograniczają się do samej konserwacji.

Jak myć? Proste. Wystarczy neutralny płyn myjący, o ph w granicach 6-9. Wskazane jest aby płyn zawierał jakieś konserwanty ale nie nawarstwiające się. Odradzam używanie różnego rodzaju past nabłyszczających lub płynów o mlecznej barwie i zawiesistej konsystencji. Stosowane przez dłuższy czas tworzą trudno rozpuszczalną skorupę która ciemnieje i wygląda nie korzystnie. Efekt można często zaobserwować w starych kamienicach, urzędach oraz kościołach.

Podstawy konserwacji i renowacji posadzek z kamienia naturalnego i przemysłowych

podłoga z kamienia naturalnego

Jak myć wspomniane w artykule posadzki? Podstawowe zagadnienia opisane zostały wyżej. Podsumowując do bieżącego mycia wskazane jest używanie płynu o pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Używany płyn może ale nie musi zawierać konserwantów, a najczęściej spotykane konserwanty to polimery rozpuszczalne w wodzie oraz lekkie, ścieralne i zmywalne woski. W przestrzeniach o charakterze bardziej przemysłowym powinno się używać płynu o odczynie bardziej zasadowym, o dobrych właściwościach myjących i odtłuszczających.

Konserwacja posadzek powinna obejmować okresowe doczyszczanie i impregnację oraz ewentualną krystalizację w przypadku posadzek z kamienia naturalnego, konglomeratu lub lastryka. Krystalizacja to proces mechanicznego polerowania powierzchni dzięki któremu zostają usunięte płytkie rysy, poprawia się kontrast oraz barwa posadzki oraz zwiększa się poziom odbicia. Dodatkowym atutem jest uszczelnienie posadzki. Krystalizację powinno się wykonać przed impregnacją posadzki.

Proces konserwacji posadzki powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju posadzki, przestrzeni oraz natężenia ruchu. Odpowiednio dobrany proces konserwacji pozwala uniknąć drogich napraw oraz pozwala zachować bardzo dobry wygląd posadzki. Jeśli Państwo zastanawiają się ile kosztuje renowacja posadzki przemysłowej lub z kamienia naturalnego to jest to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy posadzki.

Środki do bieżącego mycia posadzek kamiennych oraz przemysłowych można kupić w naszym sklepie partnerskim. Wystarczy kliknąć w link : www.drip.com.pl . Śmiało możemy polecić środki marki Buzi : Polybuz Trendy, Aktiv oraz Vario Clean. O różnych ciekawych rzeczach mogą Państwo przeczytać w innych naszych artykułach, znajdą tam Państwo między innymi artykuł o bez smugowym myciu posadzek. Jeśli mają Państwo pytania zapraszam do formularza kontaktowego. Niedługo postaramy się dokładniej opisać podstawowe procesy konserwacji posadzek.

Platformy blogowe
Socials :
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial